HomeWydarzeniaHistoria

K2 Categories

Dożynki sołeckie w Wartkowie

20 września 2015r na zaproszenie Sołtysa Wartkowa gmina Gościno Pana Sylwestra Koszela dwoje przedstawicieli Klubu Miłośników Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych „Traktor i Maszyna” Leszek Nowak i Danuta Serafin wzięło udział w sołeckich Dożynkach. Pomimo dużej odległości z Wielisławic do Wartkowa i okropnej pogody (zimno, z niewielkimi przerwami padał deszcz i to czasami ulewny) udaliśmy się do Wartkowa, małej wioski (liczącej 300 mieszkańców) nieopodal Kołobrzegu. Jak zwykle Leszek zapewniał przejażdżki zabytkowym Ursusem C-48 i Cygańską przyczepą, a ja dbałam o bezpieczeństwo, zapewniając opiekę pedagogiczną na przyczepie. Pomimo-  jak już wspomniałam- okropnej pogody i naszego zmęczenia- po raz pierwszy mieszkańcy mieli taką atrakcję, dlatego przejażdżki były bez przerwy, od  godziny 10.00 do 19.00- atmosfera jaką zapewnił sołtys wraz ze swoją żoną oraz pozostali mieszkańcy, była bardzo gorąca, a to wszystko dzięki ich gorącym sercom. Mnie osobiście urzekła życzliwość mieszkańców, oraz to, że wszyscy mieszkańcy w tym dniu usiedli przy wspólnych stołach (każda rodzina przyniosła ulubioną potrawę, po za tym dzięki finansom, które co miesiąc ofiaruje sołtys- z diety Radnego, kobiety upiekły ciasto i przygotowały jeszcze inne potrawy) wraz z zaproszonymi gośćmi (2 posłów Sejmu, Radni Gminy, Burmistrz), jedli, rozmawiali i żartowali. Po tej wizycie zrodziła się nowa przyjaźń między członkami Klubu „Traktor i Maszyna” a Sołtysem i mieszkańcami Wartkowa. Jeżeli Sołtys Wartkowa zaprosi Was na jakąkolwiek imprezę, to śmiało jedźcie, bo warto.

Z pozdrowieniami!

Danuta Serafin

Dożynki w Prochowicach

Fajnie być członkiem Klubu Miłośników Starych Ciągników i Maszyn Rolniczych

 „Traktor i Maszyna”. Okazję, aby się o tym przekonać  mieli Wanda i Jan Demczyszak, którzy zostali poproszeni przez Panią Burmistrz Prochowic Alicję Sielicką o wspomożenie w organizacji Dożynek.

 Jeszcze fajniej mieć kolegów i koleżanki z Klubu, którzy włączą się w organizację i ten dzień spędzą razem. 13 września 2015r o piękną pogodę „zadbała” Pani Burmistrz- tak przynajmniej mówiła, natomiast o wspaniała atmosferę, która towarzyszyła traktorzystom podczas Dożynek zadbali Wandzia i  Janek Demczyszak. Obchody Święta Plonów rozpoczęła uroczysta Msza Święta w intencji rolników w miejscowym Kościele. Ku zaskoczeniu mieszkańców, w tym dniu wejście do Kościoła utworzone zostało przez szpaler zabytkowych traktorów (niektórzy Mszę wysłuchali podziwiając te wyjątkowe maszyny). Po zakończeniu Mszy barwny korowód dożynkowy  złożony z władz gminy, starostwa,  delegacji poszczególnych sołectw, prowadzony przez Motocyklistów i Traktorzystów ruszył ulicami Prochowic na miejski stadion. Organizatorzy dożynek zadbali o ciekawy program artystyczny, w którym zaprezentowały się liczne zespoły pieśni i tańca, a traktorzyści zadbali o ciekawą prezentację zabytkowego sprzętu rolniczego. Swój sprzęt zaprezentowali: gospodarz  Jan Demczyszak- Zetor 25K, Silnik stacjonarny S 231 Andrychów, Silnik Stacjonarny Bernard z 1936r Francja, Silnik stacjonarny Hatz, Śrutownik do zboża, Kosiarka listwowa konna FAHR przedwojenna, pług konny przedwojenny; Wanda Demczyszak- Holder B 10, Jakub Demczyszak- Holder ED2; Paweł i Franciszek Rychter z Obornik- Zetor 25K, kosiarka „Garściówka”; Michał Piotrowski z Golubia Dobrzynia- Lokomobila; Jan Wróblewski z Golubia Dobrzynia- mini Ursus C-45;  Leszek Nowak z Wielisławic- Ferguson (kierowca Daniel Bryk z Ogard); Danuta Serafin ze Strzelec Krajeńskich- Ursus C-328; ponad to Leszek Nowak z Wielisławic Ursusem C-45 wraz z zabytkową cygańską przyczepą- zapewnił atrakcyjne przejażdżki wszystkim chętnym mieszkańcom Prochowic i okolic.

Podczas uroczystości także dla traktorzystów,  nie zabrakło smakołyków przygotowanych przez Prochowickie Gospodynie, ale nam najbardziej smakowały dania przygotowane przez Wandzię wspieraną przez córkę Emilkę i przyszłą synową Jagodę. Gospodarzom  dziękujemy za zaproszenie i obiecujemy wspierać w przyszłych inicjatywach.

IMG 0884 Small

Z pozdrowieniami Danuta Serafin